Cibetková káva Kopi Luwak Praha prodej

HISTORIE A PŮVOD INDONÉSKÉ KÁVY

Káva je známa v Indonésii od roku 1696, kdy první sazenice kávy ARABIKA z JEMENU byla zasazena v holandském přístavu Batavia, nynějším hlavním městě Jakarta. Z Batavie se sazenice kávy Arabika rozrostly v kávovníkové plantáže po západní straně ostrova Java – Bogor, Sukabumi, na ostrovy Sumatra, Sulawesi, Bali a Timor.

Dnes v Jakartě najdete poslední známky historie kávy v názvu městské části Jatinegara – Pondok Kopi (kávovníkové chatky).

V roce 1711 se javánská káva stala indonéským prvotřídním exportním zbožím společnosti VOC (holandská společnost - Verininging Oogst-Indies Company), od roku 1725 – 1780 získala nad Arábií a Etiopií světový  monopol ve vývozu kávy. Až do 19. stol. byla v Evropě nejvíce ceněna javánská káva, známá dodnes jako ARABIKA JAVA COFFEE  jako nejlepší káva na světě díky chuťově kvalitní půdě sopečného původu.

VOC pod vedením Johannese van den Bosche (1780-1844) vytvořila v Indonésii  tzv. kultivaci kávy „koffiestelsel“ a „Cultuurstelsel“ (1830-1870), což mělo pro Indonésany za následek povinnou 66 hod práci na pozemcích VOC a vyvlastnění půdy Indonésanů pro holandské kávovníkové plantáže. Na základě nucených prací a vyvlastnění pozemků zavládl v Indonésii,  na ostrově Jáva a Sumatra ve 40.letech 19.stol. hladomor. Zavedeným programem kultivace kávy se Jáva dostala do vedení ve světové produkci  kávy do Evropy. Vývoz kávy arabika dosáhl v letech (1830-1834) 26.600 tun za rok a o 30 let později vzrostla produkce kávy arabika na 79.600 tun. Vrcholným obdobím byla léta (1880-1884) s vývozem  94.400 tun za rok.

Dramatický zlom nastal v roce 1878, kdy všechny kávové plantáže Arabika položené níže do 1000 m nad mořem,  byly na Jávě a Sumatře zničeny kávovou nemocí  Hemileia Vasatrix. Holanďané okamžitě nasadili v nížinách nové plantáže kávovníku LIBERIKA z Etiopie, která je údajně více rezistentní ke škůdcům a tropickému pásmu,  což se nepotvrdilo, a i Liberika je vhodná spíše do horských podmínek. Až na přelomu tisíciletí (1919) zkusili Holanďané nahradit plantáže Arabika  a Liberika druhem ROBUSTA. Plantáže ARABIKA byly zničeny a otěže v produkci kávy převzala  Brasílie a Kolumbie. Indonésie se dnes drží na čtvrté světové pozici v produkci kávy. 

 

 

HISTORIE KOPI LUWAK V INDONÉSII

Objevení Kopi Luwak / cibetkové kávy vyšlo ze zvědavosti,  hladu a nouze Indonésanů, sloužících na kávových holandských plantážích. Po dobu holandského kolonialismu pracovali Indonésané  jako levná či „otrokářská“ pracovní síla pro exportní program KULTIVACE KÁVY „Cultuurstelsel“ (1830-1870). Indonéští zemědělci nesměli užívat  ani ochutnat pěstované kávové bobule. Káva a její pěstování, rozmnožování.. bylo přísně střežené tajemství a jakékoli pochybení bylo holandskou společností VOC trestáno i smrtí.

I Indonésané toužili po kofeinové vzpruze, vyhlášeném tajemném černém nápoji, který měl krvavou historii. Domorodci vypozorovali druh lasice / cibetky / luwak, která pojídá celé, plně uzrálé bobule kávovníku a po několika hodinách kávová zrna neporušená vykadí, bez šlupky.  Přírodně fermentovaná káva žaludeční šťávou, cibetková káva, KOPI LUWAK, je na světě.

 

K holandským majitelům plantáží se zanedlouho dostala zpráva o nové  okouzlující vůni přírodně fermentované kávy,  nazývané domorodci  KOPI LUWAK. Závratně rychle  se i tento produkt stal vysoce exportní holandskou komoditou pro  smetánku v Holandsku . Už v době holandského kolonialismu byla káva kopi luwak nejdražší kávou na světě.

 

 

Moka Java

V jednom z nejstarších záznamů o původu kávy se zmiňuje Sheik Omar, který přivezl první kávové bobule do města Mekka v roce 1258. Město se nyní jmenuje Al Mukha v Jemenu.

V 18. stol. byla káva arabika Jemen smíchána s arabika Indonésie, tím vznikla KLASIKA vyvážená kombinace kávy MOCHA JAVA.